Téma zdraví - toto byste měli vědět!

 

 

Legionela

Co jsou bakterie Legionelly?

Vodní bakterie Legionella může u člověka vyvolat tzv. legionářskou nemoc – pojmenované po velké nákaze touto nemocí mezi americkými legionáři během setkání veteránů v roce 1976. Jedná se o těžkou formu zápalu plic, která je v 10-15% případů smrtelná.
Předpokládá se, že jen v Německu na legionářskou nemoc onemocnění okolo 20.000 osob (Zdroj: Robert Koch-Institut). Každý rok na toto onemocnění v Německu umírá několik tisíc lidí.
Ideální podmínky pro život nalezly bakterie Legionella právě v biofilmu. Detailně se problematikou eliminace Legionel ve vodních systémech zabývá v ČR firma DEZINFEX.

 

Vdechnutí legionely

Cesta do plic

Bakterie Legionelly mohou být člověku nebezpečné až tehdy, když se dostanou do plic. Právě to se děje při sprchování! Při sprchování vznikají jemné kapičky vody – tzv. aerosoly – které proniknou až do plic (jde o tzv. respirabilní areosoly). Tak se dostanou do našich plic také bakterie Legionelly ze sprchové hadice.

Ale nejen bakterie Legionelly mohou být při sprchování nebezpečné. Těžké zápaly plic mohou vyvolat také bakterie Pseudomondus, další nebezpečný druh bakterií, který se množí ve sprchové hadici.
Ideální podmínky pro život nacházejí bakterie v umělohmotných sprchách a sprchových hadicích, protože se zde tvoří biofilm - šlemovitá hmota tvořena mikroorganismy, které nacházejí svou potravu právě v umělé hmotě.

 

Test

Nebezpečí můžeme snížit

Při dopadu a rozstříknutí silného proudu vody o tělo, sprchový kout nebo stěnu sprchy vznikají aerolosy. Přitom platí: Čím silnější je proud, o to více aerosolů se uvolňuje. Sprcha BUBBLE-RAIN vytváří proud tvořený z měkkých "vzduchem odpružených" vodních bublin, díky čemuž vzniká také méně aerosolů. Sprcha BUBBLE-RAIN vyprodukuje díky měkkým proudům vody o 80% méně aerosolů než běžná sprcha. Bylo to zjištěno institutem v Frauenhoferu pro toxikologii a experimentální medicínu (orig. Institut für Toxikologie und Experimentelle Medizin).

 

Proč je sprchová hlavice BUBBLE-RAIN vyrobena z mědi?

"„Umělohmotné sprchové hlavice jsou pastvou pro bakterie!“". Pod tímto názvem byla začátkem roku 2010 v médiích zveřejněna studie vědců z Univerzity Coloredo. Tým okolo Prof. Normana Pace zkoumal 45 sprchových hlavic z veřejných budov různých amerických měst. 30% zkoumaných hlavic obsahovaly značné množství bakterií mycobacterium avium, která může způsobit onemocnění plic.
Zjistil také, že v plastových sprchách bylo více bakterií než v kovových. Se sprchou BUBBLE-RAIN jdeme ještě o krok dále. Abychom ještě více vylepšili její antibakteriální vlastnosti, vyrobili jsme sprchovou hlavici BUBBLE-RAIN z mědi. Měď je totiž uznávaný antibakteriální materiál.

 

Hygiena ve sprchové hadici

Hygiena ve sprchové hadici

Vyvinuli jsme hygienický systém FlexClean, který zabraňuje tvorbě biofilmu. Hygienický systém FlexClean byl otestován na svou účinnost renomovaným Institutem pro hygienu univerzitní kliniky v Bonnu (orig. Hygieneinstitut der Universitätsklinik Bonn). Úspěšně: Tvorba biofilmu se snížila až o 95%.

 

Biofilm bakterie

A sprchová hadice?

Zvláště sprchová hadice nabízí biofilmu ideální životní podmínky. V biofilmu se pak rozmnožují např. bakterie Legionelly. Povrchy z umělé hmoty nebo gumy nabízejí bakteriím prostor pro život. Také teplota je pro dozrávání mikrobů a bakterií ideální, a to když hadicí proteče teplá voda, nebo „zrají“ při pokojové teplotě. Svou sprchovou hadici můžete sami otestovat na biofilm: odšroubujte sprchovou hadici a pletací nebo podobnou jehlicí oškrábněte vnitřní stranu hadice. Určitě Vás překvapí ta „bohatá úroda“.

Více o systému FlexClean a naší hygienické sprchové hadici najdete zde.

 
 

Elixator douche

Čerstvě připravená kosmetika ve sprše

Sprchové oleje


Čistá příroda pro Elixator douche

Elixator Qi


Fontána zdraví u vás doma

BUBBLE-RAIN


Nejgeniálnější sprcha na světě

FlexClean


Speciální hygienická hadice

Úsporné perlátory


Silný průtok a spotřeba jen 4,5 l / min.